Farming & Staining

Farming

Çifliği kurduğunuzda anahtar da çantanıza düşer. Ancak kapıyı açmak için anahtar gerekli değildir, sahibi kapıyı anahtarsız da açabilir.

Çiftliğinizi yenilemezseniz tıpkı evler gibi 1 hafta içinde silinir, çiftliğinizi yenilemek veya kaldırmak için çiftliği tabelasını kullanabilirsiniz.

Çiftlikler carpenter’lar tarafından üretilir.

Korkuluk, water tub ve farming pitcher hariç olmak üzere çiflikte yere atılan eşyalar bir süre sonra silinir.

Ekim yapmak için ekmek istediğiniz tohuma çift tıklamalı ve çiftlikteki boş bir noktaya target almalısınız. Bu şekilde bitkinizi ekmiş olursunuz, bitki ekildiği anda en ufak boyu ile topraktan çıkar.

Bitkiler 24 saatte bir defa sulanmalıdır, sulanmayan bitkiler solar. Bitkileri sulamak için gerekli olan farming pitcher’i glassbowing ile üretebilirsiniz.

Farming pitcher direkt olarak denizden veya water tublerden doldurabilir. Water tubler 50 birim su tutabilir ve carpenter’ler tarafından üretilir.

Water tubleri su ile doldurmak için çift tıklamalı ve suya target almalısınız.

Bitkilerin daha hızlı büyümesi için hayvan pisliklerini gübre  olarak kullanabilirsiniz.

Ekinlerinizin kargalar tarafından yağmalanmasını istemiyorsanız tarlanıza korkuluk dikebilirsiniz. Korkuluğu carpentry menüsünden üretebilirsiniz.

Bitkilerin büyüme periyodu 24 saattir. 24 saat periyodunu dolduran bitkiler boy atar. Maksimum boya ulaşıldığında bitkilerin büyümesi durur ve hasat edilebilinir.

Bitkilerin durumunu bitkilere çift tıklayarak takip edebilirsiniz.

Tohumlarımızı ekip suluyoruz, ektiğimiz andan itibaren 12 şer saatte 1 sulama yapmamız gerekli ve 2 periyotta bitki 1 boy atar.

Bitkiler 4/4 olgunluğa ulaşınca çift tıklayarak topluyoruz. Eğer toplamak istemiyorsak kurumamaları için yine de sulamalıyız.

Aldığımız hasatı, tinkerların yaptığı clipper ile kesiyoruz ve her bitki için 5 yaprak elde ediyoruz. ( 1 pigment için 5 yaprak gereklidir. )

Staining

Staining çeşitli malzemeleri birleştirerek boya üretebilme becerisidir. Yalnızca alchemy becerisi 100.0 olan karakterler tarafından kullanılabilinir.

Bu dökümanda özel boyaların nasıl üretebilineceğini adım adım açıklanacaktır.

İlk olarak farming ile yetiştirilmiş ve hasat edilmiş bitkilere ihtiyacınız var. Bu bitkileri tinkerler tarafından üretilmiş clipper adlı eşya ile kesmelisiniz. Kestiğinizde çantanıza ufak boyutlarda yapraklar düşecektir.

Kesilmiş yapraklara çift tıklayarak boş şişeye target aldığınızda renk pigmenti elde edersiniz. Pigmentin rengi yaprakların rengine bağlıdır.

Pigmentleri boya haline getirebilmek için color fixiative adlı kimyasal maddeye ihtiyacınız olacak. Bu maddeyi silver serpentlerden çıkan venom\’u bottle of wineye target alarak elde edebilirsiniz.

Pigmentler iki şekilde kullanılabilinir: Diğer pigmentler ile birleştirilmek ve boya üretmek.

Pigmentten boya üretmek için çift tıklayarak color fixiative\’ye target almanız yeterlidir.

Bir pigmenti başka bir pigmente target almanız durumunda iki renk karışır ve yeni bir renk elde edersiniz. Hangi pigmentleri karıştırarak hangi renkleri elde edebileceğiniz aşağıda verilmiştir:

kırmızı + kırmızı = parlak kırmızı
kırmızı + mavi = mor
kırmızı + sarı = turuncu
kırmızı + siyah = koyu kırmızı
kırmızı + beyaz = buz kırmızısı

mavi + mavi = parlak mavi
mavi + sarı = yeşil
mavi + siyah = koyu mavi
mavi + beyaz = buz mavisi

sarı + sarı = parlak sarı
sarı + siyah = parlak sarı
sarı + beyaz = buz sarısı

turuncu + turuncu = parlak turuncu
turuncu + siyah = koyu turuncu
turuncu + beyaz = buz turuncusu

mor + mor = parlak mor
mor + siyah = koyu mor
mor + beyaz = buz moru

yeşil + yeşil = parlak yeşil
yeşil + siyah = koyu yeşil
yeşil + beyaz = buz yeşili

siyah + siyah = koyu siyah
siyah + beyaz = metal

Staining ile üretilen boyalar ile spellbook ve runebooklar, kumaş eşyalar,  konteynırlar ve deri setler boyanabilir. Boyalar için gereken tohumlar hazine kasalarından, bog thing isimli npc’lerden ve ağaçlardan çıkar.

Basketweaving

İlk olarak farm’larda yetiştirilmiş reed plant adlı bitkiye ihtiyacınız var. Bu bitkileri clipper ile kestiğinizde çantanıza 2 adet reed düşer.

Bu reed’leri sepet yapımında kullanabilmek için, alchemist karakterlerin üretebildiği scouring toxin adlı iksire ihtiyacınız var. Bu iksiri üretebilmek için 100.0 alchemy ve toxic venom sac gerekiyor. Toxic venom sac’i bataklıklı bölgelerde bulunan quagmire adlı yaratıklardan elde edebilirsiniz.

Scouring toxin’i elde ettikten sonra çift tıklayarak reed’lere target almanız durumunda reed’ler yumuşar ve sepet yapımında kullanılmaya uygun hale gelir.

Bu aşamadan sonra 100.0 carpentry becerisine sahip karakterler carpentry menüsünden sepetleri üretebilir. Sepetler rare boyalar ile boyanabilir.